След Освобождението далновидните варненци от старото поколение са прозрели, че в центъра на морската столица, когато тя е още в началото на своето блатоустрояване в модерен курортен град от европейски тип, трябва да има “на една гъка разстояние” един от друг три храма, гарантиращи развитието и просперитета на обществото столетие напред.
Първият, естествено, е Катедралният Успение Богородично” - символ на православието. Градежът е и знак на признателност към ролята на правата вяра на стабилна опора на народа ни да се запази читав по време на петте века османски гнет.
Вторият е храмът на спорта, известен като ”Юнашкия салон”, построен по проект на арх. Манол Йорданов. Той гарантира израстването на здраво, жизнено и юнашко поколение чрез физическата култура и спорта. Затова още при градежа посланието към идните поколения “Смелост, стройност, солидарност, здраве, труд и постоянство” е гравирано от изкусен зидар като икони на фасадата му.
Третият е храмът на Мелпомена, зовящ се и до днес Народен театър, израз на стремежа на варненци, след изоставането по време на османското иго, към духовно равнение с изпреварилите ни европейски народи. (Петър Герчев)